.

Jak vzniká 22° male halo

Dnes bych se vrátil k mému minulému článku, kdy jsem psal o Malém halu. Jelikož na přiložených dvou fotografiích nebylo téměř nic vidět, rozhodl jsem se, že tento jev nafotím znovu a kvalitněji a popíšu Vám, jak tento nejčastější jev vzniká.

Malé halo (22° halo) je bezesporu nejčastějším halovým jevem. Jde o kruhový prstenec, jehož pomyslný střed se nachází ve Slunci nebo Měsíci, a jehož vnitřní okraj je ve vzdálenosti asi 22° (přesná hodnota je o něco nižší než 22°). Halo vzniká dvojnásobným lomem světla na náhodně orientovaných krystalcích tvaru destiček nebo sloupků.

Někdy je bezbarvé s náznakem ztmavnutí nebo zčervenání vnitřního okraje, ale někdy bývá duhové s červeným vnitřním okrajem. Vnitřní okraj je nejostřejší a nejjasnější, se zvětšující se vzdáleností od Slunce halo slábne a postupně přechází do okolí. S měnící se výškou Slunce nad obzorem se průměr hala nemění.

 

Doporučuji vyzkoušet, je to fakt nádhera, když se to povede

Další foto viz. fotogalerie, děkuji za návštěvu.



Komentáře k článku

kuvang kuvang.blog.cz říká
24.04.2008

Taktiež mám nafotené Malé halo http://kuvang.blog.cz/galerie/meteo/halove-javy/26661481



Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

O mně

Ahoj, vítejte na mém blogu. Pocházím z východních Čech.Už od malička mě zajímalo počasí, obloha, bouřky atd. Mezi mé záliby patří především fotografování a to konkrétně přírodních jevů, proto mě napadlo si vytvořit nějaký stránky či co, no je to jen pokus...

Webkamera On-line záběr na Z-SZ

Pokecík

Anketa

Banner

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí